Principalele categorii de criptomonede în funcție de capitalizarea de piață
Această listă de categorii de criptomonede clasifică cele mai mari sectoare după capitalizarea de piață. Notă: Unele criptomonede pot fi incluse în mai multe categorii. Obține date despre categoriile de criptomonede prin API CoinGecko
Urmărește tutorialul nostru de 3 minute pentru a afla cum să utilizezi categoriile CoinGecko.
Elemente principale
👀 Urmărești

Autentifică-te pentru a începe să urmărești categoriile
| # | Categorie | Top câștigători | 1 h | 24 ore | 7 z | Capitalizare de piață | Volum pe 24 ore | Numărul de monede | Ultimele 7 zile | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 101 |
Tradable Ecosystem
|
0.0% | 0.0% | 0.9% | - | 18 |
|
|||
| 102 |
Bittensor Subnets
|
0.1% | 3.4% | 9.2% | 118 |
|
||||
| 103 |
Gaming Blockchains
|
0.0% | 0.4% | 10.4% | 40 |
|
||||
| 104 |
Dex Aggregator
|
0.2% | 2.3% | 32.8% | 32 |
|
||||
| 105 |
Restaking
|
0.1% | 0.6% | 15.6% | 67 |
|
||||
| 106 |
IP Meme
|
0.4% | 2.5% | 10.3% | 31 |
|
||||
| 107 |
SideChain
|
0.0% | 0.2% | 9.8% | 20 |
|
||||
| 108 |
AI Meme
|
0.5% | 0.4% | 10.7% | 371 |
|
||||
| 109 |
Parallelized EVM
|
0.0% | 0.2% | 23.0% | 7 |
|
||||
| 110 |
Acțiuni transformate în token
|
0.8% | 2.0% | 19.8% | 466 |
|
||||
| 111 |
Superstate Ecosystem
|
0.0% | 0.2% | 0.5% | - | 6 |
|
|||
| 112 |
Airdropped Tokens by NFT Projects
|
0.0% | 3.0% | 2.9% | 15 |
|
||||
| 113 |
Ondo Tokenized Assets
|
0.6% | 1.9% | 19.5% | 264 |
|
||||
| 114 |
Bitcoin Sidechains
|
0.3% | 2.0% | 17.8% | 19 |
|
||||
| 115 |
Gaming Utility Token
|
0.1% | 0.9% | 9.0% | 123 |
|
||||
| 116 |
Mizarea lichidă a token-urilor de guvernare
|
0.8% | 0.6% | 14.9% | 40 |
|
||||
| 117 |
Name Service
|
0.1% | 2.5% | 6.9% | 13 |
|
||||
| 118 |
Stablecoin EUR
|
0.1% | 0.5% | 3.0% | 22 |
|
||||
| 119 |
Virtuals Protocol Ecosystem
|
0.3% | 5.6% | 9.1% | 254 |
|
||||
| 120 |
Robotics
|
0.1% | 4.2% | 9.2% | 43 |
|
||||
| 121 |
Sport
|
0.2% | 0.0% | 11.9% | 125 |
|
||||
| 122 |
PolitiFi
|
0.1% | 1.2% | 5.5% | 94 |
|
||||
| 123 |
Liquid Restaking Governance Tokens
|
0.0% | 1.9% | 13.6% | 15 |
|
||||
| 124 |
Telegram Apps
|
0.1% | 3.0% | 21.6% | 150 |
|
||||
| 125 |
Divertisment
|
0.2% | 3.1% | 5.8% | 121 |
|
||||
| 126 |
DeFAI
|
0.4% | 1.0% | 3.5% | 169 |
|
||||
| 127 |
Modular Blockchain
|
0.2% | 2.4% | 22.5% | 22 |
|
||||
| 128 |
Gaming Governance Token
|
0.2% | 1.2% | 6.6% | 60 |
|
||||
| 129 |
BTCfi Protocol
|
0.0% | 2.5% | 8.1% | 28 |
|
||||
| 130 |
Protecție MEV
|
0.2% | 0.2% | 7.8% | 13 |
|
||||
| 131 |
Murad Picks
|
0.5% | 3.0% | 24.1% | 11 |
|
||||
| 132 |
Curve Ecosystem
|
0.1% | 3.0% | 8.4% | 15 |
|
||||
| 133 |
VPN
|
0.1% | 0.2% | 0.5% | 7 |
|
||||
| 134 |
Echo Launchpad
|
3.1% | 6.6% | 51.4% | 2 |
|
||||
| 135 |
Chinese Meme
|
0.5% | 10.0% | 13.8% | 102 |
|
||||
| 136 |
Token-uri garantate cu active
|
0.3% | 0.4% | 1.3% | 319 |
|
||||
| 137 |
Cat-Themed
|
0.2% | 0.1% | 13.5% | 346 |
|
||||
| 138 |
Bridged-Tokens
|
0.6% | 1.5% | 24.4% | 491 |
|
||||
| 139 |
RPG
|
0.1% | 1.0% | 12.9% | 90 |
|
||||
| 140 |
RUB Stablecoin
|
2.0% | 2.4% | 1.7% | 2 |
|
||||
| 141 |
Bridge Governance Tokens
|
0.1% | 0.6% | 8.3% | 23 |
|
||||
| 142 |
Stock market-themed
|
0.6% | 1.8% | 24.5% | 26 |
|
||||
| 143 |
LSDFi
|
0.1% | 2.4% | 15.1% | 11 |
|
||||
| 144 |
Simulation Games
|
0.3% | 2.8% | 12.1% | 11 |
|
||||
| 145 |
Decentralized Science (DeSci)
|
0.7% | 2.8% | 6.2% | 85 |
|
||||
| 146 |
BackedFi xStocks Ecosystem
|
0.4% | 0.4% | 7.5% | 126 |
|
||||
| 147 |
CeFi
|
0.2% | 1.6% | 0.2% | 13 |
|
||||
| 148 |
Account Abstraction
|
0.4% | 3.6% | 12.5% | 27 |
|
||||
| 149 |
Quest-to-Earn
|
3.3% | 1.1% | 293.7% | 27 |
|
||||
| 150 |
On-chain Gaming
|
1.5% | 2.3% | 14.9% | 19 |
|
||||
| 151 |
Gaming Marketplace
|
0.1% | 2.3% | 0.0% | 15 |
|
||||
| 152 |
Gaming Platform
|
0.1% | 0.9% | 15.1% | 64 |
|
||||
| 153 |
Buidlpad Launchpad
|
0.1% | 0.2% | 16.8% | 5 |
|
||||
| 154 |
TokenFi Launchpad
|
0.1% | 1.4% | 14.3% | 6 |
|
||||
| 155 |
Ether.fi Ecosystem
|
0.1% | 1.4% | 9.5% | 3 |
|
||||
| 156 |
Seigniorage
|
0.0% | 0.0% | 1.7% | 7 |
|
||||
| 157 |
Base Meme
|
0.3% | 3.1% | 16.5% | 322 |
|
||||
| 158 |
Tokenized Exchange-Traded Funds (ETFs)
|
0.1% | 0.1% | 4.8% | 69 |
|
||||
| 159 |
Tokenized Exchange-Traded Product (ETPs)
|
0.1% | 0.1% | 4.8% | 69 |
|
||||
| 160 |
Synths
|
0.1% | 0.1% | 1.1% | 22 |
|
||||
| 161 |
Fixed Interest
|
0.1% | 5.4% | 17.4% | 11 |
|
||||
| 162 |
Synthetic
|
0.2% | 1.3% | 5.3% | 26 |
|
||||
| 163 |
Agregator de randament
|
0.3% | 3.1% | 5.5% | 62 |
|
||||
| 164 |
Ajustați token-urile
|
0.4% | 0.6% | 3.7% | 13 |
|
||||
| 165 |
LRTfi
|
0.3% | 5.9% | 19.1% | 3 |
|
||||
| 166 |
Yield Tokenization Protocol
|
0.2% | 5.9% | 19.3% | 8 |
|
||||
| 167 |
Card Games
|
0.3% | 0.7% | 7.6% | 36 |
|
||||
| 168 |
Tokenized Silver
|
0.1% | 0.6% | 8.7% | 6 |
|
||||
| 169 |
Asigurare
|
0.0% | 0.7% | 1.2% | 17 |
|
||||
| 170 |
InfoFi
|
0.1% | 1.2% | 4.3% | 14 |
|
||||
| 171 |
Synthetic Issuer
|
0.1% | 1.7% | 6.6% | 14 |
|
||||
| 172 |
Intent
|
0.6% | 0.7% | 3.0% | 14 |
|
||||
| 173 |
Avalanche L1
|
0.3% | 0.4% | 11.4% | 19 |
|
||||
| 174 |
Terminal of Truths
|
0.7% | 0.3% | 24.6% | 18 |
|
||||
| 175 |
Axie Infinity
|
0.5% | 1.0% | 9.2% | 2 |
|
||||
| 176 |
Midas Liquid Yield Tokens
|
0.0% | 4.1% | 18.2% | 21 |
|
||||
| 177 |
Appchains
|
0.2% | 1.5% | 9.4% | 16 |
|
||||
| 178 |
Breeding
|
0.5% | 1.1% | 8.6% | 16 |
|
||||
| 179 |
Parody Meme
|
1.4% | 27.2% | 31.6% | 89 |
|
||||
| 180 |
Comunicare
|
0.2% | 0.3% | 1.4% | 20 |
|
||||
| 181 |
Yield Optimizer
|
0.1% | 2.6% | 5.5% | 26 |
|
||||
| 182 |
Piața NFT-urilor
|
0.2% | 5.3% | 13.4% | 37 |
|
||||
| 183 |
IP
|
0.4% | 1.4% | 14.9% | 13 |
|
||||
| 184 |
Token pentru susținători
|
0.2% | 1.3% | 8.5% | 64 |
|
||||
| 185 |
Muzică
|
0.0% | 11.3% | 8.6% | 33 |
|
||||
| 186 |
Inscriptions
|
0.0% | 6.0% | 5.0% | 34 |
|
||||
| 187 |
Platformă de lansare imposibilă
|
3.7% | 5.9% | 18.0% | 8 |
|
||||
| 188 |
NFTFi
|
0.6% | 2.6% | 0.9% | 68 |
|
||||
| 189 |
TimeFi
|
0.3% | 3.2% | 13.7% | 1 |
|
||||
| 190 |
Rollups-as-a-Service (RaaS)
|
0.2% | 1.1% | 10.3% | 6 |
|
||||
| 191 |
Arcade Games
|
0.3% | 8.7% | 59.7% | 40 |
|
||||
| 192 |
Metaguvernanță
|
0.3% | 3.8% | 4.6% | 4 |
|
||||
| 193 |
Ecosistemul Yearn
|
0.2% | 1.9% | 8.6% | 28 |
|
||||
| 194 |
TON Meme
|
0.5% | 11.8% | 71.2% | 66 |
|
||||
| 195 |
Zoo-Themed
|
0.1% | 0.2% | 7.1% | 41 |
|
||||
| 196 |
Binance Buildkey TGE
|
0.7% | 4.1% | 2.0% | 3 |
|
||||
| 197 |
Layer 3 (L3)
|
0.1% | 0.5% | 5.8% | 13 |
|
||||
| 198 |
BRC-20
|
0.1% | 6.0% | 2.9% | 19 |
|
||||
| 199 |
Cybersecurity
|
0.1% | 0.2% | 0.3% | 37 |
|
||||
| 200 |
Energie
|
0.2% | 9.3% | 7.0% | 28 |
|
||||
Se afișează de la 101 la 200 din 703 rezultate
Rânduri
Categorii de top după Market cap
| Nume | 24 ore | Capitalizare la bursă |
|---|---|---|
|
Toate categoriile
|
0.0%
|
$2.778.164.812.965
|
|
Stablecoins
|
0.1%
|
|
|
Token-uri bazate pe schimburi
|
0.1%
|
|
|
Real World Assets (RWA)
|
0.8%
|
|
|
Finanțele descentralizate (DeFi)
|
0.4%
|
|
|
Meme
|
0.3%
|
|
|
Inteligenţă Artificială (AI)
|
1.4%
|
|
|
Nivelul 2 (N2)
|
0.7%
|
|
|
Jocuri (GameFI)
|
0.4%
|
|
Graficul Market cap al sectoarelor de piață
Graficul de mai jos arată Capitalizarea de piață și Dominanță în principalele sectoare ale criptomonedelor, inclusiv Stablecoins, Token-uri bazate pe schimburi, Real World Assets (RWA) și altele pe o anumită perioadă.
Graficul de performanță al principalelor sectoare de criptomonede
Graficul de mai jos prezintă performanța relativă a principalelor sectoare de-a lungul timpului, urmărind câștigurile și pierderile lor procentuale în termeni de Capitalizare de piață în diferite perioade de timp.
Ethereum Mainnet
Base Mainnet
BNB Smart Chain
Arbitrum
Avalanche
Fantom
Flare
Gnosis
Linea
Optimism
Polygon
Polygon zkEVM
Scroll
Stellar
Story
Syscoin
Telos
X Layer
Xai